پاسخ به سوالات : چرا همسرم به حرف من گوش نمیده؟

چرا همسرم به حرف دیگران بیشتر از حرف من اهمیت می‌دهد؟

به احتمال قوی پاسخ به این گونه سوالات، می‌تواند گره از زندگی خیلی‌ها باز کند و اختلافات زناشویی را به حداقل برساند.

اکثر اختلافات زنانشویی با این سوالات شروع میشه چرا وقتی می‌خوام با همسرم صحبت کنم، آخرش دعوا میشه و اختلافات ما تمام نمی‌شه؟ و همسرم به نشانه اعتراض یا اتاق را ترک می‌کند، یا با گوشی موبایلش بازی می‌کند
چرا نمی‌توانم با همسرم راحت صحبت کنم؟ دیگه خسته شدم از این همه اختلاف و این همه دعوا. راهکار چیه؟
چطور می‌شه اختلافات زناشویی را به حداقل رسوند؟ چطور میشه یک رابطه رویایی و عاشقانه ایجاد کرد؟
با ما تا آخر فیلم همراه باشید، تا با تکنیک‌های ساده و کاربردی آشنا شوید. و رابطه زناشویی خودتان را بهبود دهید و اختلافات زناشویی‌تان را کم کنید،
و به یاد بیاورید که قرار بود، شما از با هم بودن لذت ببرید و در کنار همدیگر آرامش و شادی و رشد را تجربه کنید.

کم کردن اختلافات زناشویی و شروع رابطه عاشقانه

پاسخ به سوالات زنانشویی

مطمئنم همه ما از اینگونه اختلافات زناشویی داشتیم، و در ارتباط با همسرمان به چالش‌هایی شبیه به این برخورد کردیم
و خیلی از مواقع از این‌که همسرمان متوجه ما نیست رنج بردیم. در این ویدئو به این سوال پاسخ کاملی دادیم و به نکاتی درباره روابط و رفتار درست با همسر و کم کردن اختلافات زناشویی اشاره شده که آگاهی از این اطلاعات و اجرا کردن آنها در زندگی قطعا و 100٪ به شما کمک خواهد کرد تا بیشترین لذت را از رابطه خود ببرید.اختلافات زناشویی _ ترس از دست دادن رابطه

۱- با همسرم چطور صحبت کنم که به حرف‌های من گوش بدهد؟

اکثر زوج‌ها این سوال را دارند که چکار کنم همسرم با من همراه بشه، و به حرف‌های من اهمیت بده. حقیقت ماجر این است که خود ما قصد و نیت‌مان را نمی‌توانیم به همسرم‌مان برسانیم و ذهنیت درستی نسبت به همسرمان نداریم. یا بهتر است بگوییم که درک درستی از صحبت کردن با همسرمان نداریم. اگر بخواهیم همسرمان به صحبت‌های ما گوش بده باید یاد بگیریم که چطور صحبت‌مان را بیان کینم که در ادامه به تکنیک‌های کاربردی اشاره خواهیم کرد که اختلافات زناشویی شما را به حداقل خواهد رساند.

اختلافات زناشویی و کلام موثر در آن

۲- رابطه ایده‌آل از نظر شما چه ویژگی و خصوصیاتی دارد؟

اکثریت اشخاص تعریف درست و صحیحی از ارتباط ندارند و خود این ناآگاهی باعث شدت گرفتن اختلافات زناشویی می‌شود، شما به رابطه چه معنی می‌دهید؟
وقتی این سوال را از بعضی از مراجعه کننده‌هام پرسیدم این جواب‌ها را بهم دادن: رابطه یعنی زجز، رابطه یعنی زندان، رابطه یعنی محدویت و…
شما هم با من موافق هستید که این ذهینت از رابطه یعنی خود اختلافات زناشویی.
این دوستان نمی‌دانستند که همین تعریف و ذهنیتی که از رابطه دارند باعث بوجود آمدن دعواها، اختلافات و قهرهای پیاپی آنها است.

تعریف رابطه درست:

تعریفی که من از رابطه صحیح پیدا کردم این بود که: یعنی من هر آن چه را که دارم را به دیگری بدهم و شخص روبرو هم هر آن چیزی که در درون خودش دارد به من بدهد. روانشناسی رابطه می‌گویید: که ما به اشخاصی علاقه پیدا می‌کنیم که بخش‌هایی که ما نداریم یا به نحوی دوست دارم داشته باشم. را در دیگری تشخیص می‌دهیم و این باعث علاقه‌مندی ما به آن شخص می‌شود!.

کمی به این موضوع فکر کنید…
اگر نمی‌دانستید بدانید، رابطه از جایی شروع می‌شود که شما در دیگری بخش کم رنگ خود را تشخیص می‌دهید، و وارد رابطه می‌شوید. به همین خاطر است که دوران آشنایی، دوستی و نامزدی خیلی شیرین است، چون که فقط و فقط تمرکز ما روی نکات مثبت همدیگر است.
اختلافات زناشویی از جایی شروع می‌شود که ما در روابط‌مان احساس مالکیت می‌کنیم و میم مالکیت به شخص دیگر می‌دهیم. و این نقطه شروع اختلافات و دعوا است.

اختلافات زناشویی _ رابطه عاشقانه ۳- راهکاری برای ایجاد رابطه رویایی و عاشقانه با همسرم چیست؟

بهترین راهکاری که در مرحله اول به شما پیشنهاد می‌کنم این است گوش شنوا داشته باشید. و حضورتان فقط و فقط به خاطر خود آن شخص باشد، فقط و فقط براس شنیدن آن آدم. نه برای مچ‌گیری، نه برای توضیح، نه براس توبیخ. بلکه فقط و فقط به خاطر همسرتان حضور پیدا کنید. انگار می‌خواهید دنیا را از چشم همسرتان ببینید. و اگر مرحله اول را خوب پیش رفتید و گوش‌شنوا خوبی برای همسرتان بودید و صحبت‌های او را با قلب‌تان گوش دادید نه با گوش‌تان. آرام آرام به بهترین، نزدیک‌ترین و صمیمی‌ترین دوست همسرتان تبدیل خواهید شد. و اختلافات زناشویی را تجربه نخواهید کرد و زندگی می‌تواند سراسر از عشق، آرامش، لذت، آزادی و… باشد.

۴- به دنبال نکات مثبت همسرتان هستید یا نکات منفی؟

حضور شما موقع گوش دادن به صحبت‌های همسرتان و افکاری که در ذهن‌تان شکل می‌گیرید بیانگر این موضوع خواهد بود که به دنبال نکات مثبت همسرتان هستید یا نکات منفی همسرتان. به جنس سوالات یا جواب‌هایی که در ذهن‌تان ایجاد می‌شود توجه کنید، آیا از جنس اعتراض است؟ آیا از جنس بازخواست کردن است؟ آیا از جنس تهدید است؟ آیا از جنس غم، ناراحتی، شکوه و شکایت است از ده‌ها یا صدها فکری که احتمالا از ذهن شما می‌گذرد. اگر این گونه است یعنی دارید به نکات منفی همسرتان توجه می‌کنید. این یعنی دامن زدن به اختلافات زناشویی و کم رنگ شدن محبت‌ها و عشق و قوت دادن به قهر و دعوا. حالا اگر برعکس: جنس افکار شما از همراهی کردن، حق دادن به همسرتان و … باشد یعنی تمرکز شما روی نکات مثبت همسرتان است. به جنس افکارتان موقع گوش دادن به صحبت‌های همسرتان فکر کنید تمرکز شما روی کدام بخش همسرتان بوده، نکات مثبت یا منفی.

اختلافات زنانشویی _ رابطع عاطفی۵- با چه قصد و نیتی با همسرتان صحبت می‌کنید؟

همه ما فکر می‌کنیم، که قصد و نیت ما از صحبت کردن با همسرمان این است. که به او کمک کنیم و با صحبت کردن می‌خواهیم اختلافات زناشویی خودمان را کم کنیم. اما حقیقتا به گونه که شما فکر می‌کنید نسیت. می‌تواند علت و نیت صحبت شما پایان دادن به افکار خودتان باشد،‌ پایان دادن به ترس‌هایتان و این‌که همسرتان با صحبت‌هایش به شما این اطمینان را بدهد که افکار شما درست نبوده. و گاهی قصد و نیت شما مچ‌گیری یا تحقیر کردن همسرتان است. شما می‌خواهید با صحبت کردن بهش نشان دهید که چقد دست‌وپا چلفتی و بی‌عرضه است و از پس کارها بر نمیاید و… شاید هم قصد شما واقعا کمک کردن به همسرتان باشد اما نحوه صحبت کردن صحیح را نمی‌دانید و این ذهنیت برای همسرتان ایجاد می‌شود که شما می‌خواهید با صحبت‌هایتان او را برنجانید و این ذهنیت کافیه تا صحبتی که قرار بود، گره گشا باشد بر عکس گره در زندگی شما می‌اندازد. راهکار درست این است: قبل از هر گفتگو قصد و نیت خودتان را برای خودتان شفاف کنید و بعد وارد گفتگو با همسرتان شوید.

۶- برای اینکه بتوانید به دیگران کمک کنید، اول به خودتان کمک کنید! .

بهترین راه برای کمک به همسرمان این است که اول حال خود ما خوب باشد و این حال خوب ما، به همسرمان کمک خواهد کرد، که ما را قابل اعتماد ببیند و اگر حال خوب شما وابسته به حال خوب همسرتان است. یعنی حال من زمانی خوب می‌شود. که حال همسرم خوب شود خبری بدی برای شما دارم. شما از خودتان هیچ اختیاری ندارید و هر گونه تنش و ناراحتی شما را از پایی درخواهد آورد و بهتر است برای کم کردن اختلافات با همسرتان بیشتر روی خودتان حساب باز کنید تا همسرتان

گناهکار۷- چگونه حال خودمان را خوب کنیم؟

بهترین، ساده‌ترین، کاربردی‌ترین و زود بازده‌ترین راهکار، توجه کردن به نکات مثبت خودتان است. به گذشته فکر کنید، و هر اتفاق و تجربه خوبی که دارید را به یاد بیاورید. به رابطه با همسرتان فکر کنید  و آن حس مثبتی را در گذشته داشتید را باز آفرینی کنید. می‌توانید تجسم کنید یا بنویسید یا بلند بلند با خودتان صحبت کنید. مطمئن باشید حتما این روش جواب خواهد داد.

۸- در هنگام صحبت با همسر، دوست، همکار یا … دنبال چی‌ بودید؟

Related image

به این موضوع فکر کنید که در هنگام گفتگو با همسرتان دنبال چی بودید. آیا همسرتان را درست شنیدید؟
آیا برای آن شخص حضور داشتید؟ قصد و نیت شما از گفتگو چی بوده؟ و…
اگر دنبال هر چی بودید قطعا همان را پیدا کردید. اگر به دنبال کمک کردن بودید و قصد شما از صحبت کردن
همراه شدن با همسرتان باشد، می‌توانید او را همراهی کنید و از چالش‌ها و ناراحتی‌های که داشته عبور دهید
به قول مولانا: هر چیز که در جستن آنی، آنی

 

 به نقل از کتاب آیین دوست‌یابی دیل کارنگی؛ فقط و فقط دنبال نکات مثبت آدم‌ها باشید نه نکات منفی آنها

۹- راهکار و تکنیکی کاربردی برای کاهش اختلافات زناشویی و ایجاد رابطه صمیمی

راهکاری کاربردی برای ارتباط بهتر با همسر یا حتی دوستان، همکاران و… شنونده خوب بودن هست.
گوش‌دادن با شنيدن تفاوت دارد. وقتي به گوينده گوش مي‌دهيد، يعني رفتاري ارادي انجام داده‌ايد، كه گوش دادن فعال گفته می‌شود.
در گوش دادن فعال، شنونده با جان و دل به صحبت‌هاي طرف مقابل گوش مي‌دهد. اين نوع گوش دادن كاملا هدفمند است.
درحالي كه شنيدن ممكن است اين گونه نباشد. گوش دادن فعال مزايايي دارد از جمله:
با گوش دادن فعال اين احســاس را در گوينــده ايجاد مي‌كنيم كه برايش اهميت قائل هستيم.
با گوش دادن فعال اين احســاس را در گوينده ايجاد مي‌كنيم كه او را درك كرده‌ايم.
گوش دادن فعال باعث مي‌شــود، برداشــت‌هاي نادرست خود را درباره ديگران اصلاح كنيم.
گوش دادن فعال، ارتباط دوستانه ما را با ديگران تقويت مي‌كند.
گوش دادن فعال به گوينده انگيزه قوي برای ابراز احساسات دروني خود را مي‌دهد.

۱۰- یکی از بهترین تکنیک‌های ارتباط موثر، استفاده از سوالات قدرتمند است

یکی دیگر از راهکارهای کاهش اختلافات زناشویی پرسیدن سوالات قدرتمند است. حالا سوال این‌که چه کسی‌می‌تواند سوالات قدرتمندی بپرسد؟ جواب: کسی که شنونده خوبی باشد. اگر شما دقیقا ندانید، که به همسرتان یا شخص مقابل چه گذشته است. اصلا نمی‌توانید سوالات درست و قدرتمند بپرسید.
سوالات قدرتمند چه کمکی به رابطه ما خواهد کرد؟
سوالات قدرتمند با شخص روبر کمک می‌کند که درست فکر کند و بارها و بارها از زاویه‌های مختلف به موضوع نگاه کند و در نهایت راهکاری برای مسئله و چالش ایجاد شده پیدا کند. شما به عنوان همسر،‌ دوست،‌ همکار و… بهترین کمکی که ‌می‌توانید انجام دهید این است که با سوالات قدرتمند به افکار گوینده جهت بدهید. مطمئن باشید خود آن شخص خیلی راحت و سریع جواب را پیدا خواهد کرد و از شما هم سپاسگزار خواهد بود.

امیدوارم این مقاله به بهتر شدن کیفیت رابطه شما تاثیر بگذارد.
با نظر خودتان به بهتر شدن روند پاسخ دهی‌ها ما را یاری کنید.


اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

12 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • خیلی خوب و مفید بود واقعا خیلی چیزها رو در باره ای زناشویی نمیدونستیم حتی احترام گذاشتن به همسر خود ممنون از گروه آموزشی نوری‌زاده ممنونیم

  • ممنونم از شما عابد عزیز
   خدا را شکر که این مقاله به شما کمک کرده تا دید جدیدی نسبت به رابطه مشترک داشته باشید
   مطمئنم که با رعایت کردن نکاتی که به آنها اشاره شده زندگی شما و رابطه شما رنگ و بو جدیدی خواهد گرفت

 • خیلی سوال جالبی بود و از همه مهمتر جواب خیلی پربار به شخصه لذت بردم ممنونم از توضیحات کاملی که برای این سوال دوستمون دادین و من هم از مطالبی که فرمودین حتما در زندگی ام استفاده میکنم و ممنونم از دوستی که این سوال رو پرسیدن.
  موفق باشید

  • سلام مینای عزیر
   اگر درست متوجه شده باشم این متن را نوشتید؟
   رابطه‌ی خوب یعنی اوج اختلافات و باهم داشتن و احترام به اختلافات
   من این‌گونه از نوشته شما برداشت می‌کنم که ما می تونیم باهم باشیم و یک سری اختلافات هم داریم که بهشون احترام می‌گذاریم
   که کاملا با شما موافقم برای رسیده به این دیدگاه به نکاتی که در فیلم و متن به آن اشاره شده باید مسلط شد و برای مسلط شدن باید تمرین کرد و برای تمرین کردن باید دلیل خوبی داشته باشیم. اگر این گونه نباشد به احتمال قوی در جایی از مسیر رها خواهید شد

 • رابطه تنها زن و شوهری نیست به نظر من هر رابطه که بین یک زن و مرد .صبور وگذشت می خواد بایدبدون توقع باشه توقع و خواسته نباید از طرف داشته باشیم که برامون کار خاصی کنه
  اگر از دوطرفین یکی واسه شادی دل اون یک کار کوچک م‍ثل یک هدیه کوچک داد در جا یی وزمان دیگه طرف بعدی هم انجام بده هدیه می تونه یک شاخه گل یا یک جمله زیبا ‍بر انرژی باشه
  ماادما باید در کنار همقرار بگیریم برای شادی هم براکمک به هم هر انسانی یک روز جا دلش میگیر نیاز به یکی داره شادش کنه غصه شو فراموش کنه یا بیمار میشه یا هر مسیله دیگه بس ما ادمها به هم نیاز داریم با حرف زدن و گفتن این که اینجا منظورم این اگر مرد از یک کار زن نارضایتی داشت بهتر بگه و ازش بخوا اگر می تونه اصلاح کن یا هرچیز دیگه و طرف مقابل هم اگر نمی تونه بگه نه و محترمان این رابطه تمام بشه بهتر تابحث و دعوا تا یک عمر .وابستگی طرفین به هم باعت بحت میشه بهتر وابستگی در هیچ رابطه نباشه وابستگی ادم رو به درجه جنون میرسونه

  • سلام هدای عزیز ممنونم از نوشته کامل شما
   این همان چیزی است که من به آن اشاره کردم من چیزی را که دارم به دیگری می‌دهم و آن شخص هم قرار است آن محبت من را به روش خودش جبران کند ممنونم از توضیحات کامل

 • سلام ممنونم از گروه آموزشی نوری زاده
  واقعا مطالب پر باری بود و خیلی میتونه تو روابط کمک کنه.

دیدگاهتان را بنویسید