باور چیست؟ چگونه ساخته می شود؟ و چگونه زندگی ما را تغییر می دهند؟

سلام دوستان عزیز ما از مجموعه آموزشی نوری زاده امروز قصد داریم به یکی دیگر از عوامل ذهنی که در ضمیر ناخوداگاه هر فرد، به اسم باور وجود دارد، بپردازیم. باورهای ذهنی هر کس به طور کلی به دو دسته باورهای منفی و مثبت تقسیم می شوند. حال شما باید از تاثیر باور بر زندگی تان با خبر باشید و بدانید که چقدر باورهای درست میتوانند در شکل‌گیری زندگی مثبت برای شما تاثیر خوب بگذراند و برعکس، چه میزان باورهای غلط می توانند باعث تاثیر منفی روی مسیر زندگی شما بگذارند.

یک سوال اساسی و مهم می تواند این باشه که

اصلاً باور چیست؟

 و چطور میتوانم به باورها اهمیت بدهم؟

یا به روش ساده تر، چطور میتوانم از قدرت باور استفاده کنم؟

شما اگر بدانید قدرت باور چقدر زیاد و بزرگ است حتماً علاقه پیدا می کنید که باور های خوب را هم بشناسید  و متوجه می شوید که چرا باید به باور های خودتان اهمیت بدهید و چطور قدرت باور و ایمان و اعتقاد شخصی شناخته می شود.

این نیرو به قدری زیاد است که قدرتمند ترین و خلاق ترین نیرو به شمار می آید که نقش بسیار مهمی در زندگی هر فردی ایفا می کند.

باورهای درونی هر کس باعث موفقیت و شکست های زیادی در زندگی هر فرد می شود یعنی در اصل می توانیم بگوییم، مهمترین عامل در تصمیمات شخصی و در پی آن، نتیجه شخصی در زندگی هر فرد،  به وسیله باور انجام می شود.

پس باور همان ذهنیتی است که در ضمیر ناخودآگاه ما وجود دارد. یک تئاتر ای است که دو دیدگاه نسبت بهش وجود دارد. یک مثبت و یک منفی

به گفته ای کوین ترودو، مردم اصولاً چیزهایی را باور می‌کنند که با ذهن و تفکرات آن ها در تضاد نباشد.

آن ها تفکراتی را باور می‌کنند که با ذهنیت اصلی آنها در ارتباط با عملکرد جهان سازگار باشد.

(واسه همینه که یک باور غلط باعث میشه چندین باور غلط دیگه هم به وجود بیاید)

می خواهیم در ادامه به انواع باورها بپردازیم باورها را می‌توان به صورت کلی به دو گروه باورهای مثبت و باورهای منفی تقسیم کنیم.

باورهای مثبت

باورهای مثبت یعنی باورهایی که به شما کمک می کند و در جهت موفقیت و رشد شما تاثیر گذارد اما باورهای منفی، باورهایی است که شما را محدود می کند و باعث ایجاد موانع ذهنی و در نهایت عدم موفقیت یا شکست می شود.

باور مثبت و خیلی از باورها باعث ایجاد انگیزه دوبرابر می شود. یعنی باورهایی که نیرو و انرژی شما را برای انجام یک کاری افزایش می‌دهد و انرژی شما را به قدری زیاد می کند که بتوانید از پس انجام کارهای سخت هم بر بیایید. باور درست و باور مثبت باعث افزایش اعتماد بنفس شما می شود و انرژی درونی شما را برای مقابله با موانعی که در زندگی با آن ها مواجه می شوید را افزایش می دهد.

به چند نمونه از تاثیرات باورهای مثبت بر زندگی می پردازیم:

-باورهای مثبت سبب افزایش تمرکز شما در زندگی می گردند.

-باورهای مثبت به شما کمک می کنند تا به اهداف خود برسید.

-باورهای مثبت سبب افزایش ایمان و اعتقاد قلبی شما می گردند و انرژی مضاعفی را در وجود شما ایجاد می کنند.

-افزایش باورهای مثبت، میزان ریسک در زندگی را کاهش می دهد.

-باورهای مثبت سبب افزایش تفکرات مثبت و سازنده می گردد و در نهایت منجر به موفقیت و پیشرفت بیشتر در زندگی می گردد.

-اگر باورهای مثبت خود را تقویت کنید به آسانی می توانید در شرایط دشوار زندگی مشکلات خود را برطرف کنید.

باورهای منفی:

نوع دیگری از باور وجود دارد که باعث ایجاد محدودیت در کار می شود به این باورها، باورهای محدود کننده هم می گویند. همه این باورها باعث می شود که شما موانع زیادی برای رسیدن به موفقیت در ذهن خودتان ایجاد کنید. این باورهای منفی قدرت انجام کارها را از شما می گیرد و در نهایت انرژی درونی شما برای انجام کار به قدری پایین می آید که دیگر موفقیتی حاصل نمی شود و حتی شکست نیز ممکن است اتفاق بیفتد. بیشتر افراد برای رسیدن به موفقیت در زندگی باید از نیرو باور استفاده کنند این نیروی باور اگر منفی باشه باعث از دست رفتن فرصت‌هایی که در زندگی به وجود می آید، می شود و شما نمی تولنید تصمیم درستی بگیرید و در نهایت عملکرد درستی هم نخواهید داشت.

به چند نمونه از تاثیرات باورهای منفی در زندگی می پردازیم:

-باور های منفی باعث از دست دادن فرصت های زندگی می شود.

-یک باور منفی یا اشتباه میتواند باعث ایجاد چندین باور منفی و غلط شود، این قانون باور است.

-باورهای منفی پلی نامرئی به سمت شکست برای شما می سازند و تا لحظه شکست متوجه آن نخواهید شد.

ارتباط بین باور و ایمان یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عوامل در تغییر باور است. تغییر باورها و ایمان و اعتقاد قلبی شما، باعث ایجاد شرایط جدید می شود. هر چقدر میزان ایمان و اعتقاد شما بیشتر باشد، تلاش شما برای دستیابی به هدفی که در ذهن دارید، بیشتر می شود و خیلی راحت تر و سریع تر می توانید در جهت رسیدن به اهداف خود قدم بردارید و به موفقیت و پیشرفت برسید. چون در این راه و در این صورت، شما توانایی ها و مهارت های خودتان را باور دارید و ایمان به استعدادهای خود دارید. در غیر این صورت، شما نمی توانید شرایط زندگی خود را تغییر دهید و موفقیت های بیشتری بدست آورید.

قدرت باور

قدرت باور نیرویی در درون شما به وجود می آورد که باعث به وجود آمدن نیرویی در زندگیتان می شود. همه شما میدانید که بیشتر رفتارها و عملکردهای هر فردی از باورهای درونی آن نشأت می گیرد. این میزان موفقیت و پیشرفت شما و میزان شکست و سرخوردگی شما به این باورها و عوامل اساسی بستگی دارد. درست کردن باور ها، باعث گرفتن تصمیمات مهمی در زندگی شما می شود. برای تغییر باور های منفی و مخرب لازم است باورها را به چالش بکشیم و تفکر جدیدی رو در زندگی پیاده کنیم تا بتوانیم آنها را کم کم از بین ببریم.

انرژی لازم برای رسیدن به اهداف، از باورهای مثبت نشأت می‌گیرد. این باورهای مثبت می توانند انرژی لازم را برای شما در زندگی تامین کند. ایمان و اعتقاد، این نیروهای قدرتمند باعث تاثیر بر عوامل شخصی و فرهنگی ما می شوند و سبب ایجاد احساس امنیت و افزایش ارتباطات فردی و اجتماعی هر شخص می شود.

حالا می رسیم به یک سوال دیگر، قانون باور یا قانون جذب چیست؟

پایه قانون باور همانند یک موتور در حال کار در زندگی هرکسی است. حتما باید عملکرد این موتور را به سمت مثبت ببریم تا پیروزی های زیادی را برای ما رقم بزند. قانون جذب قانون طبیعی است که فقط با باورها و افکار و ایمان، سرو کار دارند. اینکه ما آدم خوبی یا بدی هستیم برای قانون جذب فرقی ندارد.

تقویت باورهای ذهنی

برای تقویت باورهای ذهنی خود، باید این باور ها را برای خودتان مدام تکرار کنید. فقط تکرار کنید تا آن ها در ذهن شما شکل بگیرد و برای همیشه ماندگار بماند.

در ادامه می توانید با راه های تقویت باور آشنا بشید.

  1. یادآوری مداوم قدرت باور

یکی از بهترین راه های تقویت باور یادآوری مرتب آن است. اگر دوست دارید در یک مسابقه برنده شوید، باید مرتب به خود یادآوری کنید که توانایی شما بسیار بالا است تمام این تکرارها باعث می شود که دقیقاً نتیجه‌ای که حاصل می شود با باوری که دارید مطابقت داشته باشد.

  1. فکر کردن به موفقیت

باید موفقیت را در ذهن خودتان مجسم کنید. این کار باعث می شود که باور ذهنی و قلبی شما تقویت شود و شما به موفقیت نزدیکتر شوید.

  1. باورهای بزرگ داشته باشید

بزرگ فکر کنید و بدانید که شما لایق موفق ترین و ثروتمندترین اشخاص هستید و به خودتان یادآوری کنید نتایج بزرگترین به دست بیارید

تمرینات تغییر باور

برای اینکه قدرت باور بسیار بالا است باید از یک روش هایی برای تغییر باورها استفاده کنید چون تغییر دادن آنها بسیار سخت است.

به موارد زیر توجه کنید

  1. استفاده از عکس

می توانید در گوشه و کنار اتاق و در فضاهایی که زیاد حضور دارید با عکس هایی پر کنید که دوست دارید به آن ها دست پیدا کنید.

یا میتوانید یک تابلو آرزوی داشته باشید و آن را خودتان تهیه کنید و همه عکس هایی که در آینده دوست دارید به آنجا برسید را در این تابلو نگهداری کنید.

  1. صدای خود را ضبط کنید

روزانه برای خودتان جملات مثبت و انگیزشی تکرار کنید. با تکرار مداوم این کا،ر باعث می شود که این جمله ها در ذهن شما نقش پیدا کند.

  1. بنویسید تا اتفاق بیفتد

چیزهایی که دوست دارید به آن ها برسید را برای خود تکرار کنید تا برای شما هم رخ دهد.

این نوشته ها را شبیه تابلوی عکس ها در جاهایی که زیاد چشم شما به آن ها میفتد، نگهداری کنید تا در ذهنتان حک شود.

برای بیشتر آموختن و یادگیری بیشتر درباره مبحث باور و یا تغییر باور می توانید از دوره ها و کتابهای زیادی استفاده کنید.

در ادامه چند تا کتاب برای تغییر باور قصد داریم به شما معرفی کنیم.

ما در مجموعه آموزشی نوری زاده از تمام منابع موجود استفاده کردیم

و در دور خانه تکانی ذهن در یکی از قدم های آن، به صورت عملی به این مبحث مهم به نام باور پرداختیم.

اگر دوست داشتید میتوانید در سایت به صفحات محصولات ما مراجعه کنید و دور خانه تکانی ذهن آن را دریافت کنید

تا به یکی از قدم‌های آن که باور نام دارد، دست پیدا کنید.

امیدواریم مجموعه آموزش نوری زاده کمک بسیار بزرگی به شما در تغییر باورها و ایجاد روند و سبک زندگی درست، کند.

معرفی کتاب ها:

کتاب «معجزه شکرگذاری» اثر «راندا برن»

بخشی از کتاب: زمانی که بچه بودید و زندگی به نظرتان شگفت‌انگیز به نظر می‌رسید و ساده‌ترین چیزها شما را خوشحال می‌کرد. نشستن شبنم روی چمن، پرواز پروانه‌ها، ریختن برگ‌ها و … زمانی که یکی از دندان‌های‌تان می‌افتاد خشنود می‌شوید. در آن دوران روزها را یکی یکی می‌شمردید تا به شب کریسمس برسید. اما نمی‌دانستید که بابا نوئل چطوری می‌توان یک شب سراغ همه بچه‌ها جهان برود و شگفتا که هیچ‌گاه شما را هم فراموش نمی‌کند.

کتاب زندانیان باور، راهنمای کاربردی تغییر باوره

نویسنده  پاتریک فانینگ ، ماتیو مک‌کی

مترجم زهرا اندوز

بخشی از کتاب:باور‌های مرکزی بیشترین تاثیر را بر روابط صمیمی دارند. برای نمونه، جک سوزی دو سال پیش ازدواج کرد تا این‌که جک کاری پیدا کرد که لازم بود سه روز در هفته از خانه دور باشد. تا آن زمان، نبودن باور استقلال در سوزی و وابستگی‌اش به جک مشکلی ایجاد  نکرده بود، اما حالا سوزی نیمی از هفته را تنها بود. او ناگهان لازم دید به صاحب‌خانه، خراب شدن ماشین ، پیدا کردن کاری که عصر‌ها انجام دهد و از همه بدتر به احساس وحشتناکی نظیر تنهایی، بی‌پناهی و آسیب پذیر بودن رسیدگی کند. پس از چند مکالمه‌ تلفنی همراه با گریه و زاری و مشاجره شبانه عاقبت جک قبول کرد که کارش را رها کند، ولی خیلی دلخور بود. این ناسازگاری پایان ازدواجشان بود.

 باورها چگونه باعث تغییر سبک و روند زندگی ما می شوند؟

و چگونه می توان درک خود را از واقعیت کنترل کرد؟

در این دنیایی که ما زندگی می کنیم باورهای ما به خودمان ثابت می شود ولی اگر باور داشته باشیم که پولدار شدن بسیار سخت است همه چیز به شما اثبات می‌کند که پول درآوردن بسیار سخت است و شرایط برای کار و درآمد بسیار دشوار است اما برعکس این موضوع اگر فکر کنیم مثلا ثروتمند شدن بسیار راحت است، شما راحت تر از آن چیزی که فکرش را می کنید در مسیر پولدار شدن قرار می گیرید که بتوانید خیلی راحت به هدف خود دست پیدا کنید.

حالا چرا ما از این مکانیزم دنیا به نفع خودمون استفاده نکردیم؟

اتفاقاً این رو بدانید که لازم نیست همه چیز را تغییر بدهیم فقط کافی است باورهایی که دوست داریم انجام بدهیم رو تغییر بدیم.اگر باور داشته باشیم که شرایط بد هست، شرایط برای همیشه برای ما بد می شود و می ماند ولی اگر غیر از این باور داشته باشیم، قطعا موفق می‌شویم.

قصد داریم برای اثبات این موضوع نمونه ای برای شما بگویم:

در یک شبی، یک مرد در یک خانه روستایی زندگی می کرد. پنجره اتاق این خانه باز نمی شد وقتی که شب بود و مرد به خواب رفته بود، وی احساس خفگی کرد و در همان حال که تاریک بود به سمت پنجره رفت و دید نمی تواند پنجره را باز کند. او آنقدر به پنجره کوبید تا شیشه پنجره را شکست و هوای تازه را احساس کرد و توانست بعد از آن به راحتی تا صبح بخوابد و صبح روز بعد فهمید که شیشه کتابخانه را خودش  شکسته است و تمام شب پنجره بسته بوده است. این مرد با این باور راحت خوابید که میتواند هوای تازه را نفس بکشد که در حقیقت هیچ هوای تازه ای در کار نبوده است.

با این سه راهکار بسیار آسوده میتونی برای تغییر باورهای خود اقدام کنید و درک بهتری از واقعیت داشته باشید.

۱.باورها و افکار منفی خود را به چالش بکشید.

سعی کنید درک خود را تغییر بدهید و خودتان را مثبت اندیش ببینید و باعث شوید تا افکار منفی و باورهای منفی کمتر به ذهن شما برسد.

۲.مدیتیشن را تمرین کنید.

یکی از راههای تمرین عادت و آشنا شدن با عادت، مدیتیشن است که در مدیتیشن میتوانید از اعمال خودتون بیشتر آگاه باشید و برای تغییر آنها راحت تر اقدام کنید.

۳.برای باورهای منفی ، برخی از تمرینات درمانی رفتاری شناختی را امتحان کنید.

تمرینات ورزشی این افکار منفی را از شما میتواند دور نگه دارد. افکار منفی را به این وسیله تغییر دهید درک بهتری از دنیا برای شما رقم بزند.

در نهایت می رسیم به

باورسازی!

به چهار موردی که در باور سازی اهمیت دارند اشاره می کنیم:

۱) ورودی‌هایت را کنترل کن

در قدم اول باید افکاری که به مغز شما می رسد را کنترل کنید. ورودی ها یعنی باید افکار مثبت را وارد مغزتون کنید.
ورودی ها شامل خاطراتی که در گذشته دارید یا نگاهی که به آینده دارید و یا چیزهایی که می شنوید و یا نوشته‌هایی که خوانده اید یا می خوانید

همه این عوامل ورودی هستند که در ساخت کلی فکار و باورهایتان موثر است. هر چه از ورودی های منفی دوری کنید و فاصله داشته باشید، باور های محدود کننده کمتری در ذهن شکل میگیرد و اگر ورودی‌های مثبتی داشته باشید، قطعا باورهای سالم و بهتری خواهید داشت.

۲)  الگوها

ما در زندگی با الگو قراردادن فرد یا چیزی میتوانیم تاثیر بسیار زیادی از آن بگیریم. مثلاً وقتی یک نفر در دوران نوجوانی به بازیگری علاقه مند شود، از آن بازیگر به صورت خیلی زیاد تاثیر می پذیرد یعنی این بازیگر را الگوی خودش قرار می دهد و اهداف و روند  کلی و شکل زندگی و حتی ظاهر خودش را با آن مطابقت می دهد. بهترین راه برای باور سازی این است که افرادی را پیدا کنیم که به خواسته ای که در ذهن ما هست نزدیک تر باشد تا با الگو گرفتن از او بتوانیم تاثیر زیادی بگیریم.

۳) همنشینی، هم کلامی، هم فضایی

این مورد هم کمی شباهت به مورد دوم دارد یعنی الگوپذی .هیچ کسی نمی تواند متفاوت و یا بالاتر از میانگین ۵ نفر از نزدیکان خود باشد. این یعنی وقتی ما با تعدادی آدم در رفت و آمد هستیم از آن ها تاثیر زیادی می گیریم. همنشینی و هم صحبتی با افراد خوب و شایسته و هدف دار باعث می شود ما با تاثیر پذیری و الگو پذیری از این افراد، روند و مسیر بهتری برای آینده خود انتخاب کنیم و باورهای سازنده بهتری در مغز ما شکل گیرد.

۴) تکرار ؛ شاه کلید باورسازی

در طول شبانه روز به هر موضوعی که بیشتر فکر کنیم و به آن توجه کنیم، ملکه ذهن ما می شود. و کم کم به باور تبدیل می شود.

در طول شبانه روز به این فکر کنید که یک کاری رو میتوانید به پایان برسانید و شاید بتونید در آن چیزی که فکرش را می کنید، موفق باشید.

کم کم این موضوع به باور تبدیل می شود و باعث می شود که شما فکر کنید که چقدر آدم ارزشمندی هستید.

برای خود این موضوع را تکرار کنید تا به خودتان ثابت شود!

سعی کنید یک چیزی را ملکه ذهن خودتان کنید تا به باور تبدیل شود و برای انجام دادن آن، هیجان را به شما برگرداند و تصویر جذابی در ذهن شما به نمایش در بیاید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید